- Advertisement -
МакедонијаСиндикат

Утре СОНК на штрајк

Утре СОНК на штрајк - Работник
654views

СОНК не отстапува, утре ќе се одржи предупредувачки штрајк во основните и средните училишта заради незадоволството на просветните работници за неисполнување на барањата за покачување на платите од 5%.

Претседателот на самостојниот синдикат за образование, наука и култура, Јаким Неделков вели дека наставниците ќе бидат на своите работни места во текот на денот, но нема да ги примаат учениците на настава.

Advertisement

Неделков појасни дека од вторник наставата ќе се одржува, и дека ова е само предупредувачки штрајк, но ќе продолжат со барањата за покачување на платите на просветните работници за 25 проценти. Ако со крајот на септември не постигнат договор со ресорното министерство, повторно же организираат штрајкови, објави Алфа.

Целосниот текст можете да го прочитате тука

Advertisement
Advertisement

Advertisement