- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

„Фолксваген“ го намалува производството поради ширење на коронавирусот меѓу работниците на неговата партнерска компанија

„Фолксваген“ го намалува - Работник
255views

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ објави дека е принуден да го намали производството бидејќи коронавирусот почнал да се шири меѓу работниците на еден од неговите доставувачи. Ширењето на коронавирусот предизвика исклучување на партнерската компанија која „Фолксваген“ го снабдува со делови за пена и компоненти за седиштата.

Производството е намалено, почнувајќи од ноќната смена од понеделник до вторник, објави германскиот автомобилски гигант, без да наведе кога ќе се нормализира капацитетот.

Покрај фабриката во Волфсбург, коронавирусот влезе и во областа за испорака околу фабриката во Брауншвајг.

Компанијата и работниот совет се согласија дека работниците што немаат работа ќе бидат запишани во државната програма за субвенционирање на платите, започната во март за да се спречат отпуштања во времето на затворање на фабриките, како дел од пакетот против пандемија.

Според Институтот за истражување Ифо, вкупно два милиони работници во Германија биле запишани во државната програма за субвенционирање на платите во ноември. Нивниот број се зголеми за прв пат од мај, забележуваат во Ифо.