Форд укинува 3.200 работни места во Европа – дел од работата ќе префрли во САД (Видео)

Форд планира да укине 3.200 работни места низ Европа и да префрли дел од развојот на производи во Соединетите Држави, соопшти во понеделникот германскиот синдикат IG Metall. Очекувањата се дека ова ќе го наруши пазарот на автомобили низ целиот континент доколку кратењата продолжат.

Ford (F) сака да укине 2.500 работни места во развојот на производи и уште 700 во административни улоги, а германските локации се најпогодени, рече IG Metall.

Работниците на локацијата на американскиот производител на автомобили во Келн, која вработува околу 14.000 луѓе – вклучително и 3.800 кои работат во развојниот центар во населбата Меркенич – беа информирани на состаноците на работниот совет во понеделникот за плановите, јавува Си-Ен-Ен.

Форд одби да коментира, осврнувајќи се на изјавата во петокот во која рече дека префрлањето кон производство на електрични возила бара структурни промени, но дека нема да каже повеќе додека не се финализираат плановите.

Компанијата минатата година објави инвестиција од 2 милијарди долари во проширување на производството во нејзината фабрика во Келн – која моментално ја произведува Ford Fiesta, како и мотори и менувачи – за да направи целосно електричен модел на масовниот пазар.

Форд планира седум нови електрични модели во Европа, локација за склопување батерии во Германија и заедничко вложување за производство на никелски ќелии во Турција како дел од големото електрично возило (EV) на континентот.

Исто така, има партнерство со Volkswagen (VLKAF) за производство на 1,2 милиони возила на електричната платформа MEB на германскиот производител на автомобили во текот на шест години.

Но, во јуни минатата година предупреди на „значајни“ кратења на работните места во блиска иднина во нејзината фабрика во Шпанија и во фабриката во Сарлуис, Германија, бидејќи префрлањето на производството на ЕВ значеше дека ќе бидат потребни помалку работни часови за да се склопат автомобили.

Ford во Европа произведува, продава и сервисира возила од брендот Ford на 50 пазари, вработувајќи околу 45.000 луѓе во сопствените капацитети и консолидирани заеднички вложувања, според неговата веб-страница.

„Доколку преговорите меѓу работниот совет и раководството во наредните недели не ја осигураат иднината на работниците, ние ќе се вклучиме во процесот. Нема да се воздржиме од мерките кои би можеле сериозно да влијаат на компанијата не само во Германија, туку и ширум Европа“, велат од ИГ Метал.

Фото: Принскрин/Твитер