- Advertisement -
Магазин

(ФОТО / ВИДЕО) Хаос во Бугарија: Полицијата излезе на улица; „Ова не е Белорусија“

(ФОТО / ВИДЕО) Хаос во Бугарија: Полицијата излезе на улица; „Ова не е Белорусија“ - Работник
552views

Илјадници протестираат пред бугарскиот парламент во Софија, барајќи оставки од бугарскиот премиер Бојко Борисов и главниот обвинител на земјата, Иван Гешев.
Според порталот А1он, демонстрантите фрлаат јајца и јаболка кон полицајците кои го штитат бугарскиот парламент. Плицијата исто така беше присутна на улиците.

 

Полицијата е на сите булевари што водат кон зградата на бугарскиот парламент, каде се одржува седницата.
Бугарските медиуми пишуваат дека ескалацијата започнала кога демонстрантите употребиле сила против полициските возила.

“Несогласувачите планираат да го блокираат парламентот. Граѓани од целата земја се очекува да пристигнат во главниот град”, објавија бугарските агенции.