- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаНовости

Хотелите од Охрид и Струга со специјални попусти за српските туристи

Хотелите од Охрид и Струга - Работник
126views

Хотелите во Охрид и Струга од мај до октомври ќе понудат поевтини резервации до 20 отсто за туристите од Србија, во зависност од должината на престојот, соопшти Здружението на хотелиери на Северна Македонија (ХОТАМ).

Целта на хотелиерите во државата е да ги охрабрат српските туристи да го поминат летниот одмор на Охридското езеро, или на враќање од Грција да останат уште неколку дена, а не само да преноќат. Полупансион, со појадок и вечера во хотел со четири ѕвездички, ќе чини околу 25 евра, а досега, повеќе од 90 проценти од хотелите ја прифатија идејата за намалување на цените, вели претседателот на ХОТАМ, Крсте Блажески и очекува поголема циркулација на гости оваа сезона.

Advertisement

Хотелиерите велат дека со оваа иницијатива сакаат да ја поддржат препораката на Владата за придобивки за граѓаните на Србија во знак на благодарност за бесплатните вакцини.

Advertisement

Advertisement
Advertisement