МакедонијаПравдаСветот на работникотСиндикат

Царовска: Нема ништо спорно во исплатата на К-15 предвидена со колективниот договор за администрацијата

Царовска: Нема ништо спорно - Работник
205views

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска смета дека нема ништо спорно во тоа што е предвидена исплата на К-15 во колективниот договор за државната администрација што треба да го потпишат Министерството за информатичко општество и Синдикатот на УПОЗ.

Таа денеска одговарајќи на новинарски прашања, рече дека ако социјалните партнери увиделе дека К-15 е важно за да се обезбедат квалитетни работни места или работниците да се чуствуваат подобро, тогаш тоа е прашање кое тие заеднички го надминале, пишува Лидер.

Целосниот текст прочитајте го тука