- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Царовска: Се разговара со менаџментот на „Еурокомпозит” за надминување на проблемите

Царовска: Се разговара со менаџментот - Работник
283views

– Во „Еурокомпозит” има претставник на капиталот и се разговара со менаџментот за надминувањето на проблемите, изјави вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска при денешната посета на компанијата „Вик” во технолошко-развоната зона кај прилепско Алинци, одговарајќи на прашањето за ситуацијата во наменската фабрика „Еурокомпозит” каде вработените, околу 60,  во последно време протестираат и немаат работа, а им е неизвесна и судбината.

-Владата неколку пати имаше програми со кои ги поддржуваше вработените во „Еурокомпозит”. Веќе 154 вработени кои се прогласени за технолошки вишок, се обештетени со Законот за материјално обезбедување. Сега има претставник на капиталот во компанијата и се разговара со менаџментот кои се опциите за надминувањето на проблемите, изјави Царовска, пренесе 24 инфо.

Advertisement

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement
Advertisement