- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

Царовска со повик до компаниите: Да се воведат смени или вработените да работат од дома доколку има можност за тоа

265views

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, на средба со претставници на стопанските комори, информираше дека е во постојана комуникацијата со претставниците на бизнис секторот во земјата и веќе е разговарано за реорганизација на производствените процеси и воведување на нови смени доколку е потребно.

 

Advertisement

„Компаниите коишто имаат потреба да ја реорганизираат својата работа во смени, тоа да го направат за да нема застој во работењето, а работниците коишто имаат деца до 10 години да соработуваат во реорганизацијата. Исто така ги повикуваме компаниите коишто имаат можност да ја организираат својата работа од дома и со тоа да го спречат ширењето на корона вирусот“, рече Царовска, објави МТМ.

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement
Advertisement

Advertisement