ЦУКЕРБЕРГ ОТПУШТИ 11.000 ЛУЃЕ ОД ПРЕСТИЖНИОТ ГИГАНТ: Објавен бројот на оние кои ќе останат без работа

Технолошкиот гигант Мета, која ги поседува Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, денеска почна да отпушта работници. Околу 11.000 работници или околу 13 отсто од вкупниот број вработени ќе бидат отпуштени. Тоа е најзначајното намалување на работните места во историјата на компанијата.

Сакам да преземам одговорност за овие одлуки и за тоа како дојдовме овде. Знам дека ова е тешко за сите и особено ми е жал за погодените“, напиша сопственикот и основач на Мета, Марк Закерберг во писмото до вработените.

Еден ден пред почетокот на отпуштањата, Цукерберг се сретнал со директорите за да разговараат за отпуштањата, пишува Њујорк Тајмс, цитирајќи две лица кои биле присутни на состанокот. Еден од тие луѓе за американскиот весник изјавил дека извршниот директор ја презел одговорноста за намалувањето на бројот на вработени, велејќи дека неговата компанија пребрзо растела, пишува nova.rs.

Мета, исто така, ги откажа плановите за патување на вработените за да се осигура дека тие се достапни за состаноци со менаџерите доколку нивниот тим бил погоден од отпуштањата, рекоа уште три лица.

На крајот на септември Мета имаше 87.314 вработени, што е најголем број вработени во историјата на Мета. Во еден момент минатата година, Мета беше проценет на милијарда долари, но во текот на оваа година започнаа финансиските проблеми за Мета, кои кулминираа со отпуштања. Во јули, Цукерберг ги предупреди вработените дека компанијата доживува „еден од најлошите падови што сме ги виделе во поновата историја“ и најави замрзнување на вработувањата во септември.

Минатиот месец, тој предупреди дека „тимовите ќе останат стабилни или ќе се намалат во текот на следната година“ и додаде дека компанијата „ќе ја заврши 2023 година приближно со иста големина или дури и малку помала организација отколку што е денес“.