ЗанимливостиМагазин

Чудесно овошје – го зајакнува имунитетот, го штити срцето, заштитува од настинка и кашлица

Чудесно овошје - го зајакнува имунитетот, го штити срцето, заштитува од настинка и кашлица - Работник
54views

Потребно ви е само 1 овошје со средна големина

Кога ќе исечете портокал, не ги отстранувајте белите влакна што остануваат под корупката. Еден портокал со просечна големина може да исполни околу 72% од дневната потреба за витамин Ц. И зошто е овој витамин толку важен?

Една од причините е што витаминот Ц е всушност антиоксиданс, кој игра клучна улога во одбраната на организмот од штетните ефекти на слободните радикали.

Истражувањата покажуваат дека витаминот Ц игра важна улога во зајакнувањето на имунолошкиот систем, заштитувајќи го телото од настинка, кашлање или какви било други вообичаени инфекции.

Портокалите содржат дури 170 различни фитонутриенти и повеќе од 60 различни флавоноиди, од кои многу имаат антиинфламаторни, антиканцерогени и антиоксидантни својства.

Овие соединенија ќе спречат формирање на тромб. Тие се добар извор на влакна, витамини А и Б, аминокиселини, бета каротен, пектин, калиум, фолна киселина, калциум, цинк, железо, манган, фосфор и натриум.

Важно е да се напомене дека кога ќе исечете портокал, не треба да ги отстранувате белите влакна што остануваат на портокалот. Тие се хранливи, ги ублажуваат проблемите со дишењето, го подобруваат варењето и хигиената на усната шуплина.

Извор: espreso.rs