- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Шахпаска: Во четвртиот пакет се опфатени над 283.000 граѓани кои ќе добијат помош

Шахпаска - Работник
313views

На денешната министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска рече дека преку четирите пакети, владата обезбедила конкретна и директна поддршка за македонската економија со единствена цел што е можно полесно и побезболно да се надмине последиците предизвикани од коронакризата.

„Нашата основна задача и цел е да го задржиме секое работно место, да обезбедиме поддршка за ранливите категории граѓани, да обезбедиме иднина и опастанок на компаниите и на македонската економија, особено преку директна поддршка на приватната потрошувачка“, вели министерката Шахпаска.

Таа вели дека четвртиот пакет мерки кој е вреден 470 милиони евра, кој ќе обезбеди одржливост на домашната економија и на работните места, закрепнување на погодените сектори, стабилност на социјалните трансфери и поттик на јавната потрошувачка.

Повеќе прочитајте на плусинфо.мк