- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

Швајцарскиот франк и австралискиот долар се зголемија, а американскиот забележа минмален пад

Швајцарскиот франк и австралискиот долар се зголемија, а американскиот забележа минмален пад - Работник
423views

Јенот го надмина четиримесечниот врв во однос на доларот во понеделникот, а швајцарскиот франк се зголеми, по тврдата позиција на американскиот претседател Доналд Трамп во однос на трговијата.

Во петокот јапонската валута забележа најголем дневен раст за повеќе од две години, откако се покачи со малку над 1.2% за време на сесијата.

Advertisement

Доларот падна откако приносот на 10-годишни американски државни обврзници достигнаа 2.121% во понеделникот, најниското од септември 2017 година, пишуваат Бизнис вести.

Целиот текст можете да го прочитате тука

Advertisement
Advertisement