- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Шведска поддршка за економско јакнење на земјоделците во услови на КОВИД

Исплатени околу 412 милиона денари субвенции - Работник
206views

Зголемена неизвесност и невработеност, ограничена достапност на сезонска работна сила, нарушување на синџирите на обезбедување и пристап до храна, како и отсуство на директни мерки за поддршка на малите производители за справување со сиромаштијата, се клучните предизвици со кои ќе се соочи македонското земјоделство поради коронакризата.

Ова го покажува анализата на Националната федерација на фармери (НФФ) според која, земјоделците веќе ги чувствуваат вие проблеми, објави Канал 5.

Advertisement

Повеќе прочитајте тука

Advertisement

Advertisement
Advertisement