- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

Шпанија: Регионалната Влада на Арагон осудена за необезбедена заштитна опрема за здравствените работници

207views

Суд во шпанската провинција Араган, во источниот дел на земјата, ја осуди регионалната Влада затоа што на здравствените работници не им обезбедила заштитни материјали за лекување на заразените од коронавирус.

Ова е прва ваква пресуда во Шпанија, една од најпогодените земји од пандемијата, каде што во последните три месеци се заразени над 50.000 здравствени работници.

Advertisement

Повеќе прочитајте на Либертас.мк 

Advertisement
Advertisement