- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинНаука

Што вели Бил Гејтс, кога ќе заврши ПАНДЕМИЈАТА?

Што вели Бил Гејтс, кога ќе заврши ПАНДЕМИЈАТА? - Работник
455views

Светот треба да се врати во нормала до крајот на 2022 година благодарение на вакцините против Ковид-19, изјави Бил Гејтс во интервју за полскиот весник Газета Виборча и ТВ каналот ТВН24.
„Ова е неверојатна трагедија“, рече коосновачот на „Мајкрософт“ за пандемијата, додавајќи дека единствената добра вест е пристап до вакцините.

„До крајот на 2022 година треба целосно да се вратиме во нормала“, рече Гејтс.

Еден од најбогатите луѓе во светот, кој се повлече од лидерската позиција на Мајкрософт во 2014 година, даде најмалку 1,75 милијарди долари преку фондацијата Бил и Мелинда Гејтс за глобален одговор на пандемијата.

Ова вклучува поддршка за некои производители на вакцини, дијагностика и потенцијални третмани.

Извор: bizlife.org