- Advertisement -
Светот на работникот

Штрајкот не ја попречува работата: Иако половина од пилотите на Рајанер штрајкуваат, летовите се редовни

Штрајкот не ја попречува работата - Работник
238views

Сите летови на авиокомпанијата Рајанер кон и од британските и ирските аеродроми започнале од денеска наутро без препреки и покрај тоа што дел од пилотите во Британија започнале штрајк.

Авиокомпанијата навела дека очекува нејзиниот британски и ирски распоред на летови ќе се одвива непречено во текот на остатокот од денот.

Advertisement

Рајанер води битки за да се спречат вработените да не започнат работнички протести.

Вчера, ирскиот суд на барање на Рајанер издал налог за забрана на штрајкот на пилотите во седиштето на компанијата во Даблин, но лондонскиот суд одбил слично барање за пилотите на Рајанер во Британија.

Advertisement

Од Рајанер соопштиле дека пилотите кои штрајкуваат се помалку од 30 отсто од персоналот кој управува со нивните авиони во Велика Британија.

Advertisement