ЗанимливостиМагазин

Њујорк е „ПРАЗЕН“, 16.000 празни станови само на Менхетен

Њујорк е „ПРАЗЕН“, 16.000 празни станови само на Менхетен - Работник
60views

Њујорчаните масовно бегаат од својот град, а главните причини за иселување се криминалот, ширењето на вирусот корона, но и осиромашувањето и другите економски последици од пандемијата.

Од март годинава, скоро 300.000 домаќинства емигрирале од Њујорк.

Американската поштенска служба објави дека од 1 март до 31 октомври добила дури 295 000 барања за промена на адресата на оние што го напуштиле Њујорк, а тоа обично значи цели семејства, а не само поединци.

Само од март до јули имало 245 000 такви барања, што е повеќе од двојно зголемување во споредба со истиот период во 2019 година, кога имаше 101 000.

Масовниот егзодус од најголемиот американски град се објаснува со страв од ширење на вирусот корона, економски проблеми, растечката стапка на криминал, но и училишта со лоша репутација, пишува РТ.

Државата Њујорк регистрираше дури 33.000 смртни случаи од ковид-19, што е највисоко во САД, од кои дури 24.000 беа во самиот Њујорк.

Американската метропола имаше некои од најстрогите карантини во САД, поради што илјадници мали компании, како што се ресторани, продавници, салони за убавина, не успеаја да опстанат со бизнисот.

Исто така, бидејќи протестите започнаа по убиството на Џорџ Флојд, не само што Њујорк стана под влијание на немирите на тие демонстрации, туку и стапката на криминал избувна.

Колку Њујорк стана непожелно место за живеење, покажуваат и резултатите од истражувањето спроведено од Институтот Менхетен во јули и август.

Според тоа истражување, дури 44 проценти од жителите на Њујорк кои имаат годишен приход над повеќе од 100 000 долари, размислуваат да се иселат од градот.
Дури две третини сметаат дека влошената состојба ќе стане секојдневие на Њујорк. Повеќето веруваат дека квалитетот на животот драматично опаднал, а задоволството од ситуацијата во градот е преполовено.

Меѓу главните причини за незадоволство, покрај ковид-19 и економските потешкотии, е и растот на криминалот. Според официјалните податоци на њујоршката полиција, од јануари до септември 2020 година, евидентирани се 344 убиства, што ја надминува целата минатата година, кога имаше 335 убиства. Бројот на престрелки се зголемил за дури 94 проценти во споредба со минатата година.

Според американски пост, повеќето жители на Њујорк се селат во околните окрузи, како што се Њу Џерси и окрузите во државата Њујорк кои се надвор од самиот град. Сепак, 13.000 домаќинства се преселија во Флорида, а дури 9000 во Лос Анџелес.

Според проценките, дури и побарувачката за недвижнини е најмала во последните 14 години, а само во Менхетен има 16.000 празни станови.

Извор: bizlife.rs