- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникотСиндикат

„Њујорк тајмс“: Приведен руски доктор поради сомневање во официјалниот податок за заболените од корона вирус

381views

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева.

Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во таа земја како лажен податок.

Advertisement

Според нејзината колешка, која била со неа кога се случило приведувањето, полицијата ја пресретнала додека патувала во друг град за да однесе заштитна опрема во локална болница, објави „Њујорк тајмс“.

Прочитајте повеќе на независен.мк

Advertisement
Advertisement