- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникотСиндикат

„Њујорк тајмс“: Приведен руски доктор поради сомневање во официјалниот податок за заболените од корона вирус

433views

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева.

Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во таа земја како лажен податок.

Според нејзината колешка, која била со неа кога се случило приведувањето, полицијата ја пресретнала додека патувала во друг град за да однесе заштитна опрема во локална болница, објави „Њујорк тајмс“.

Прочитајте повеќе на независен.мк