- Advertisement -
ЕкономијаСвет

Џеф Безос – Првиот човек во историјата со богатство поголемо од 200 милијарди долари

Топ 3 мотивациони говори - Работник
186views

Сопственикот на „Амазон“, Џеф Безос е првиот човек во историјата чие богатсво ја премина границата од 200 милијарди долари. Според индексот на милијардери на Блумберг, Безос во моментов „тежи“ 200 милијарди долари што го прави побогат за дури 78 милијарди долари втрриот на листата по богатство, а тоа е основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс.

Богатството на првиот човек на „Амазон“ во  најголемиот дел го чини уделот во акциите на компанијата, чија цена во изминатите години е во постојан пораст, а посебно во последните две години. Безос стана најбогат човек во светот во современата историја во 2018 година, кога неговото богатство порасна на 150 милијарди долари.

Advertisement

Акциите на „Амазон“ го достигнаа врвот во април со огромната побарувачка и оттогаш нивната вредност продолжува да расте, поради што компанијата добива стотици милиони долари во

Akcije „Amazona“ dostigle su vrhunac u aprilu nošene ogromnom potražnjom mušterija, a od tada je njihova vrednost nastavila da raste, zbog čega je kompanija dobila stotine milijardi долари во пазарна вредност, а инвеститорите остварија профит од 86 проценти од вложените пари оваа година.

Advertisement
Advertisement

Компанијата вчера оствари пазарна вредност од 1,7 милијарди долари, што ја прави втора највредна американска компанија по „Епл“.

Пандемијата на корон авирусoт помогна во растот на „Амазон“, затоа што потрошувачите беа принудени да се обратат до онлајн продавниците за набавки, вклучувајќи маски, средства за дезинфекција, па дури и да нарачуваат секојдневни намирници.

Advertisement