- Advertisement -
ЗанимливостиМагазин

12 знаци кои говорат дека конзумирате многу шеќер: Аларм кој не смеете да го игнорирате!

12 знаци кои говорат дека конзумирате многу шеќер: Аларм кој не смеете да го игнорирате! - Работник
243views

Шеќерот се наоѓа во повеќето јадења и полупроизводи и се користи за појачување на вкусот

Ви споделуваме 12 алармантни знаци кои говорат дека сте претруени со шеќер секој ден:

Advertisement

1. Постојан глад – многу брзо после оброкот се чувствувате гладни.
2. Често мокрење – функцијата на бубрезите е нарушена под напад на голема количина шеќер во организмот.
3. Се чувствувате многу жедно
4. Драматично слабеење без диета или промена на вашата исхрана
5. Хроничен замор
6. Сува кожа
7. Чести инфекции
8. Зголемено одвлекување на вниманието
9. Раздразливост без причина
10. Проблеми со видот
11. Раните слабо и споро заздравуваат
12. Развој на импотенција.

Ако ги чувствувате некои или пак сите овие симптоми, не е доволно само да престанете да јадете шеќер, туку потребно е целосно да ја промените исхраната како и ритамот на животот.

Advertisement
Advertisement

Најпрво, пред да превземете нешто, контактирајте го вашиот лекар за детални прегледи и препораки за исхрана.

Advertisement