- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

600 работници се вратиле на своите работни места поради мерката за субвенционирање на плати

Ќе се менува Законот - Работник
373views

Вкупно 21,500 компании со 120,000 вработени аплицирале за субвенционирање на платите овозможено со мерката на Владата, истакна на денешната прес – конференција министерката за финансии, Нина Ангеловска.

Таа посочи дека од 500 до 600 работници веќе се вратени на своите работни места, додавајќи дека мерката чини 65 милиони евра.

Advertisement

Aнгеловска наведе дека нема одбиени компании, а Управата за јавни приходи се уште процесуира дел од апликациите на компаниите.

Advertisement
Advertisement