- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникотСиндикат

„Бритиш Ервејз“ размислува привремено да отпушти 36.000 работници

525views

“Бритиш Ервејз“ размислува привремено да отпушти 36.000 вработени, јави Би-Би-Си.

Според медиумот, компанијата добила принципелна согласност од синдикатите за изведување на оваа непопуларна мерка, а двете странки работат врз деталите на договорот.

Advertisement

Би-Би-Си посочува дека не станува збор за отпуштање на вработените, туку тие само привремено ќе прекинат со својата работа. Во целина оваа мерка ќе зафати 80 отсто од екипажите, персоналот на земја, инженерите и службениците во централата на овој воздушен превозник.

„Бритиш Ервејз“ на  31 март соопшти дека привремено ги запира сите свои летови од лондонскиот аеродром  Гетвик поради пандемијата од коронавирусот.

Advertisement
Advertisement

На 23 март во Велика Британија беше воведен карантин.

Advertisement