МагазинНаука

9 домашни лекови против пневмонија на белите дробови

9 домашни лекови против пневмонија на белите дробови - Работник
985views

Есенцијалните масла од мајчина душица, каранфилче и цимет имаат моќни антибактериски и антиинфламаторни својства:

Иако домашните лекови не ја лекуваат оваа болест на белите дробови, некои од нив ефикасно помагаат во ублажување на состојбата на пациентот, олеснување на тешките симптоми.

Гаргара со солена вода. Карактеристичната акумулација на слуз на пневмонијата во градите и грлото може да предизвика силна, понекогаш изнемоштена кашлица. Гаргара со солена вода може да помогне во ублажување на овој симптом.

Како да се подготви:

 • Растворете половина лажичка сол во чаша топла вода.
 • Гаргара со смесата 30 секунди.
 • Повторувајте на секои три часа.

Есенцијални масла.

Есенцијалните масла од мајчина душица, каранфилче и цимет имаат моќни антибактериски, антиинфламаторни својства кои помагаат во борбата против патогените микроорганизми во респираторниот тракт.

Зошто на заболениот црн дроб му треба кафе?

Како да се подготви:

 • Додадете 4-5 капки есенцијално масло во сад со топла вода.
 • Наведнете се над садот со крпа над главата. Дишете ја пареата некое време (додека не се олади) еднаш на ден.

Билни чаеви. Пиењето пијалоци од нане и еукалиптус може да помогне во ублажување на оток и иритација во грлото и олеснување на кашлицата.

Како да се подготви:

 • Ставете ќесичка со чај од нане или еукалиптус во чаша топла вода.
 • Оставете да се крчка пет минути.
 • Извадете ја кесиќката и испијте го топлиот чај.
 • Пијте билен чај двапати на ден.

Внимание! Овој лек ја намалува смртноста кај Covid 19

Пчелен мед. Тој има антимикробни, антибактериски и антиинфламаторни својства кои можат да ги ублажат болните симптоми на пневмонија.

Како да се примени:

 • Јадете лажица природен мед секоја вечер пред спиење.

Витамин Д. Тој игра важна улога во превенцијата и третманот на широк спектар на болести, вклучително и регулирање на имунолошкиот систем и намалување на сериозноста на симптомите на пневмонија.

Како да се примени:

 • Постојат продукти богати со витамин Д – сирење, јајца, мрсна риба, сок од портокал, млечни производи.

Пијалок од ѓумбир. Овој домашен лек помага во ублажување на кашлицата и смирување на грлото благодарение на неговите антиоксидантни и антимикробни состојки.

Како да се подготви:

 • Исечете малку ѓумбир на парчиња, варете во сад со вода.
 • Исцедете го чајот после вриење.
 • Пијте од овој чај двапати на ден.

Топла супа или вода. Супата ќе го смири болното грло и ќе му обезбеди на организмот хранливи материи кои ќе му дадат енергија за борба против пневмонијата. Топлата вода, пак, е едноставно домашен лек кој помага при ублажување на оток и иритација во грлото, а исто така спречува и дехидрација.

Парна бања. Влагата во воздухот помага да се олабави обвивката на белите дробови, што ја ублажува болката во градите и кашлицата. Наједноставното решение е да поминете некое време во бањата, да се истушите со топол туш за да ја вдишите пареата.

Чај од куркума. Активното соединение на зачинот, куркумин, покажува антиинфламаторни и антибактериски својства кои делуваат против патогени на пневмонија.

Како да се подготви:

 • Сварете чаша вода и додадете лажичка куркума.
 • Оставете да зоврие на тивок оган.
 • Исцедете го чајот, додадете мед по вкус.