ЕкономијаСвет

Alibaba со кредит од три милијарди долари за фирми погодени од коронавирусот

Alibaba со кредит - Работник
150views

Холдинг групата Алибаба соопшти дека финансиската единица Вест банк ќе понуди кредит од 2,86 милијарди долари за компаниите во Кина кои се погодени од коронавирусот.

Приоритет ќе имаат фирмите од кинеската покраина Хубеи, односно градот Вухан, од каде започна да се шири епидемијата.

Во соопштението на Алибаба се наведува дека кредитите ќе имаат ниски каматни стапки.

Извор: Банкометар