- Advertisement -
ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

„Amazon“ ќе вработи уште 10.000 работници во Велика Британија

„Amazon“ ќе вработи - Работник
320views

„Amazon.com“ ќе ангажира уште 10.000 луѓе во Велика Британија, со што вкупниот број на вработени во земјата ќе достигне 55.000 до крајот на 2021-ва година. Ова го прави гигантот за онлајн трговија еден од ретките големи работодавци што додава работни места за време на пандемијата.

Веста стана јасна откако „Amazon“ откри дека ќе ангажира 75.000 работници во своите логистички операции во Северна Америка – знак дека гигантот очекува зголемена побарувачка за да ја преживее пандемијата. Технолошкиот гигант со седиште во Сиетл минатата година вработи околу 500.000 луѓе, со што неговите вработени достигнаа 1,3 милиони до крајот на март.

Advertisement
10.000 нови работни места се совпаѓаат со оние што компанијата ги создаде во Велика Британија во минатата година. Тие ќе бидат главно во дистрибутивните центри и оние што примаат пакети, но исто така ќе имаат позиции во модните оддели, дигиталниот маркетинг, инженерството, видео продукцијата, развојот на софтвер, облачните услуги и вештачката интелигенција, објави „Amazon“.
 
Новите работни места ќе го поддржат пазарот на труд, бидејќи Велика Британија излегува од најголемиот пад во последните три децении. Кризата доведе до губење на повеќе од 800.000 работни места и остави над 4 милиони вработени зависни од државната поддршка. Работните места се зголемија за 16 проценти само во март, пред отворањето на продавниците за несуштинска стока.

„Amazon“ тврди дека плаќањето за работните позиции ќе започне од 10,80 фунти (15,20 долари) на час во Лондон и од 9,70 фунти на час во остатокот од Велика Британија.

Advertisement

Advertisement
Advertisement