Кога инфлацијата ги јаде платите на работниците кои имаат далеку подобар стандард од нашиот, што да правиме ние?!

Штрајкови, протести и борби за работнички права. Вака накратко може да се опише ситуацијата во Европа и светот во изминатиот

Прочитај повеќе

Токсичноста и лагите на социјалните мрежи

Автор: Бобан Илијевски Живееме во време кога светот е речиси целосно дигитализиран, а социјалните мрежи земаат се поголем замав. Фејсбук,

Прочитај повеќе

Азески со пет прашања до Владата

Колумна на Бранко Азески, претседател на Стопанската комора на Северна Македонија 1. Започнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни

Прочитај повеќе

Не можете да очекувате да добиете повеќе, без да инвестирате во себе – Лекција која ја научив на тежок начин

Автор: Бобан Илијевски Во време кога работниците, помлади и постари, имаат толку многу опции за вработување, работодавачите треба да се

Прочитај повеќе

Немојте да потпаѓате под влијанието на „купените“ колеги

Автор: Бобан Илијевски Авторот замолува тврдењата изнесени во писанието да не се земаат здраво за готово, бидејќи се базираат на

Прочитај повеќе

Знам како е да имаш колеги кои во секој момент би те предале за свој бенефит

Автор: Бобан Илијевски Јас сум еден од оние луѓе кои биле мета на психолошко малтретирање од страна на газдите. Тоа

Прочитај повеќе

Нашите се плашат од странските компании кои предничат со тоа што им овозможуваат бесплатен оброк и превоз на вработените

Автор: Бобан Илијевски Гледам дека штипските работодавачи во голема мера се возбудија од најавата за новата странска инвестиција од Канада

Прочитај повеќе

Македонците кои ќе одат во Хрватска и Словенија ќе ги заменуваат работници од Ирак, Иран, Пакистан…

Повторно се отвори темата за „увоз“ на работна сила од странство. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи пред некој ден

Прочитај повеќе

Ги уназадуваат работничките права, а велат чекориме кон ЕУ – Има ли логика?

Автор: Бобан Илијевски Не знам веќе што да кажам. Не знам веќе дали воопшто властодршците размислуваат за своите постапки. Предлог

Прочитај повеќе