Млекото, брашното и лебот во Германија поевтини од Македонија, единствено зејтинот е поскап

Цените на основните животни намирници во Германија се поевтини или исти како во Македонија. „Република” на лице место провери какви

Прочитај повеќе

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

Швајцарскиот суд пресуди во корист на Lindt & Spruengli. Највисокиот швајцарски суд во четвртокот пресуди дека германскиот ланец на супермаркети Лидл

Прочитај повеќе

Пакомак: Наша цел е до 2030 година 70 проценти од отпадот од пакување да се селектира и рециклира

Поефикасната селекција и рециклирање на амбалажниот отпад, беше тема на меѓународната работилница, што се организираше од компанијата „Пакомак“ во Скопје, а на која

Прочитај повеќе

„Недостигот на работна сила ќе ги натера фирмите кои не исплаќаат надоместоци да го сторат тоа или ќе останат без работници“ (ВИДЕО)

Работниците и синдикатите во приватниот сектор треба да го дигнат гласот, не во смисла на воведување на законски решенија, туку

Прочитај повеќе

Работниците заминуваат од индустријата

Бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – август 2022 година е намален за 1,6 отсто во однос на

Прочитај повеќе

Гугл ќе отвори 20,000 работни места на Балканот, но во Грција

Компанијата Гугл објави дека ќе воспостави своја инфраструктура за услуги во облак (cloud services) во Грција, давајќи ѝ поттик на

Прочитај повеќе

Собранието изгласа продолжување на кризната состојба во енергетиката

Собранието на денешното продолжение на 86-тата седница, изгласа продолжување на рокот на кризните состојби заради недостиг на електрична енергија на

Прочитај повеќе

Тренчевска: Формализирањето на неформалната работа придонесува за подобри услови за работа и поголема социјална сигурност на граѓаните

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска оствари билатерална средба со  Амбасадорката на Република Германија во Северна Македонија,  Н.Е

Прочитај повеќе

Бензините поскапуваат, цената на дизелот не се менува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати

Прочитај повеќе

БДП минатата година 720 414 милиони денари, за 7,6 отсто повисок од 2020-та

Бруто-домашниот производ во 2021 година изнесувал 720 414 милиони денари и во однос на 2020 година e номинално зголемен за

Прочитај повеќе