- Advertisement -

Новости

ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Угостителите против ограничувањата и правилата предвидени за недела како неработен ден

Угостителите сметаат дека не смеат во ниту една варијанта да бидат опфатени во ограничувањата и начините предвидени за работа в...
НовостиПравдаСветот на работникот

Наместо финансиски надоместок, студентите од медицина ќе бидат ослободени од партиципација

По вчерашните реакции на социјалните мрежи дека студентите од шеста година од Медицинскиот факултет „Кирил и Методиј“, кои се вклучени...
НовостиСветСветот на работникот

Ќе се спие по 30 минути на работа и ќе има посебна просторија за одмор на работниците: Јапонија воведува задолжителен одмор

Министерството за здравство и јапонските работодавци воведоа задолжителен одмор од 30 минути кој ќе се користи само за спиење на...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Пензионерите ќе може да ги трошат парите во продавници кои ќе ги одреди Владата, парите ќе треба да ги потрошат до 25 декември

Во Собранието стаса законот за финансиска поддршка на граѓаните – предвидува на сметка да добијат по 6.000 денари граѓаните со...
ЕкономијаМакедонијаНовостиСветот на работникот

Бектеши: Овозможивме услови рударскиот сектор да работи непречено и во време на пандемија

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска се обрати на Меѓународната видео-конференција за минерални суровини која денеска се одржа во Белград,...
ЕкономијаМакедонијаНовости

Битиќи: За прв пат во земјава ќе креираме Стратегија за развој на стартап екосистемот, за Северна Македонија да стане стартап хаб во регионот

Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир...
1 101 102 103 104 105 119
Page 103 of 119