„Еуроникел“: „Фени“ не се затвора, ниту работниците ќе останат без работа, почнува планиран ремонт

Нема отпуштања од работа ниту затворање на фабриката за преработка на руда, „Фени“ со која од 2018 година стопанисува „Еуроникел“,

Прочитај повеќе

Блумберг Адриа официјално почнува со работа денеска

Блумберг Адриа, првата пан-регионална, мултиплатформска мрежа за деловни вести во Југоисточна Европа официјално стартува денеска, 1. јули 2022 година. Содржината

Прочитај повеќе

Цената на дизелот намалена, на бензините останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати

Прочитај повеќе

Објавени се резултатите од државната матура за учебната 2021-2022 година, просечната оценка подобра од лани

Министерството за образование и наука информира дека резултатите од државната матура за учебната 2021-2022 година се веќе објавени и учениците

Прочитај повеќе

За мај плата не добиле над 16 илјади вработени, за други 10 илјади не се поднесени ниту пресметки

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, изјави денеска дека за мај годинава, 6.250 работодавачи за 16.722 работници поднеселе МП

Прочитај повеќе

Започнува Европското првенство во танци 2022 – Скопје домаќин на 1800 танчери од 21 земја од Европа!

„По толку години и по короната конечно успеавме да донесеме еден огромен настан во Македонија. Ние едвај чекаме да почнеме

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО: Се гаси производството во „ФЕНИ“, работниците ќе одат дома – ќе се продава на бугари?

Синоќа целосно било изгасено производството во фабриката „Еуроникел“ претходно позната како Фени Индустри во Кавадарци – дознава Радио Лидер од

Прочитај повеќе

КСС: Пратениците што нема да ги усвојат амандманите на синдикатите ќе бидат непријатели на работниците

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија уште еднаш јавно се обраќа до сите пратеници и членови на Комисијата за финансирање

Прочитај повеќе

Сертификат за деловна успешност добија 30 реномирани компании

Триесет претпријатија од различни дејности го активираат Сертификатот за деловна успешност со што се потврдува дека имаат достигнато висока бонитетна

Прочитај повеќе

Лимитот за поврат на ДДВ за тримесечје ќе се зголеми од 1.800 на 2.100 денари

Во координација со министерот за финансии во наредниот период ќе поднесеме предлог за измена на Законот за поврат на ДДВ

Прочитај повеќе