archiveадминистрација

ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

ЈП „Национална Радиодифузија“ вработува 11 јавни службеници

Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 11 јавни службеници во јавното претпријатие „Национална Радиодифузија“.  Се бараат кандидати за...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Повторно ќе се разгледува укинувањето на флексибилното работно време за администрацијата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, после извршени консултации, одлучи да не ја потпише одлуката за времено...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Во тек се анализи за намалување на вработените во јавната администрација

Јетон Шаќири во својата прва прес-конференција како нов министер за информатичко општество и администрација посочи дека анализите во јавниот сектор...
ЕкономијаМакедонијаПравда

Царовска-Шаќири: Дигитална трансформација на образованието е висок приоритет за МОН и МИОА

Соработката на Министерството за образование и наука и Министерството за информатичко општество и администрација во делот на дигитализацијата на образованието...
МакедонијаСветот на работникотСиндикат

КСС на средба со Шаќири: Преку природен пат со пензионирање да се намалува бројот на вработени во јавниот сектор

Бројот на вработени да се намалува по природен пат преку пензионирање за да нема губење на работните места и отпуштање...
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Заев: 20 илјади минимална и 34 илјади просечна плата се нашите цели до крајот на мандатот

20 илјади минимална плата и 34 илјади просечна плата до крајот на четиригодишниот мандат, најави денеска на конститутивната седница мандатарот...
МакедонијаСветот на работникот

Рамковни вработени: На работа или отказ, нема веќе државна плата за седење дома

Досегашниот министер за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, одговарајќи на новинарско прашање рече дека вработените во државна администрација, кои...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Административка од Штип добила отказ поради држење на партиска прес – конефернција додека била на боледување

Вчера поранешна директорка на Дом на млади во Штип која била вработена во штипската администрација била отпуштена од работа, поради...
МакедонијаПравдаСветот на работникот

Кузеска: Активно ќе работиме на реализација на моделите за намалување на администрацијата за 20%

Ви честитамe на одлуката што ја донесовте на 15 јули, земјата да продолжи по вистинскиот пат, по патот на економскиот раст и развој. Ви го честитамe формирањето на новата одговорна и транспарентна Влада посветена на интересите на граѓаните и државата. Постигнат е коалициски договор меѓу СДСМ и ДУИ втемелен на силни принципи и поделба на одговорности во новата Влада предводена од СДСМ и претседателот Зоран Заев, која во полн, четиригодишен мандат ќе испорача резултати пред граѓаните, изјави Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ. Квалитетни, чесни, одговорни и отчетни кадри ќе бидат...
1 2 3 17
Page 1 of 17