Ако ЕСМ ја продаваше струјата за граѓаните по пазарна ценa, поскапувањето ќе беше 150 отсто, вели Ковачевски

Ако АД ЕСМ ја продаваше електричната енергија за граѓаните по пазарна цена, поскапувањето ќе беше 150 отсто, изјави денеска генералниот

Прочитај повеќе

ЕСМ понуди за 17% повисока цена од сегашната на ЕВН

ЕВН Хоме како Универзален снабдувач на електрична енергија, на денешниот тендер за набавка на електрична енергија за задоволување на потребите

Прочитај повеќе

АД ЕСМ ќе соработува со ЕБРД за инвестиции во обновливи извори и зголемување на финансиската ликвидност на компанијата во услови на енегретска криза

Тековните проекти кои се реализираат од областа на обновливите извори, особено пуштањето во производство на првата фотонапонска електрана во кругот

Прочитај повеќе

Државниот инспекторат за труд го задолжил АД ЕСМ да исплаќа додаток за работа во недела

По барање на Синдикалната организација на АД ЕЛЕМ при Самостојниот синдикат на работниците од енергетика, рударство и индустрија, Државниот инспекторат

Прочитај повеќе

Бектеши – Ковачевски: Со владините мерки и менаџирањето од АД ЕСМ успешно се пребродија кризите со електрична и топлинска енергија

Министерот за економија Крешник Бектеши и генералниот директор на АД Електрани на Македонија Васко Ковачевски денеска на прес-конференција информираа за

Прочитај повеќе

Синдикатот на АД ЕСМ ги повикува своите членови и граѓаните да излезат на протестот

Синдикалната организација на АД ЕСМ (ЕЛЕМ) ги повикува сите свои членови и слободоумни граѓани на мирен протест за почитување на

Прочитај повеќе

Ковачевски: АД ЕСМ испорачува исклучиво електрична енергија произведена од домашни капацитети

АД ЕСМ испорачува исклучиво електрична енергија произведена од домашни капацитети. Не се увезува струја, вели првиот човек на компанијата Васко

Прочитај повеќе

Ралповски: АД ЕСМ сака да испрати вработени на принуден одмор, а во меѓувреме прима нови

Пред се, сакам да кажам дека ние со АД ЕЛЕМ (ЕСМ) во минатото имавме многу проблеми и добивме многу судски

Прочитај повеќе

Среде криза ЕСМ склучи зделка во износ од 19 милиони евра

Државната компанија за производство на струја АД ЕСМ или поранешно ЕЛЕМ склучи спогодба и договор во постапка со преговарање без

Прочитај повеќе