Преседан: Работниците на Амазон го одржаа првиот штрајк во Велика Британија

Протестираат за платите и условите за работа Работниците на Амазон штрајкуваат во Британија, пишува CNBC, а овој потег ја означува

Прочитај повеќе

Отказ за 1.200 вработени: „Амазон“ затвора три магацини во Велика Британија

Американската компанија за онлајн продажба „Амазон“ соопшти дека планира да затвори три магацини во Велика Британија, што ќе значи отпуштање

Прочитај повеќе

Амазон најави отпуштања – погодени 10.000 вработени

Акциите на компанијата во текот на ноќта паднаа за 2 отсто Глобалниот онлајн трговец на мало, Амазон, планира да отпушти

Прочитај повеќе

Србија се обидува да го привлече гигантот за е-трговија: Амазон ќе ги намали трошоците за испорака за регионот?

Раководството на Пошта Србија одржа средба со претставници на компанијата Амазон за потенцијална соработка, а по тој повод беше презентирана

Прочитај повеќе

Амазон ја плаќа да не работи ништо: Вработена станала вирална откако го открила својот „работен“ ден

Една тиктокерка станала вирална откако го прикажала својот „турбулентен“ работен ден додека доставува за Амазон Флекс. Луѓето се враќаат на

Прочитај повеќе

Амазон планира да вработи 150,000 работници во САД пред празниците

Амазон планира да вработи 150,000 работници во САД за да им помогнат за време на празничниот метеж, пишува CNBC. Гигантот

Прочитај повеќе

Речиси 20 проценти од работниците на Амазон претрпеле повреда на работа минатата година

Познато е дека вработените во Амазон често се жалат на работните услови во нивните магацини и дека бројот на повреди

Прочитај повеќе

Германија: Вработените во Амазон штрајкуваат поради ниските плати и поголема заштита на нивните лични податоци

Еден од најголемите синдикати во Германија денеска повика на штрајк во седум ограноци на гигантот за е – трговија Амазон.

Прочитај повеќе

Стрес, плати, лоши услови: Работниците се помалку трпат, а на удар се гигантските компании

Кога поранешниот вработен на Амазон, Крис Смолс, организирал мал протест пред огромниот магацин на Амазон во Њујорк пред две години,

Прочитај повеќе

Поранешен вработен во Амазон формирал синдикат во магацинот од каде бил отпуштен

Поранешниот вработен во магацинот на Амазон во Стејтен Ајленд, САД, Кристијан Смолс формираше синдикат. Вработените во најголемиот магацин на Амазон

Прочитај повеќе