Тројца Македонци со велосипед се искачија на Килиманџаро

Лазо Миновски, Никола Нешкоски и Иља Деревјев станаа првите Македонци кои со велосипед ја искачија највисоката планина во Африка, Килиманџаро

Прочитај повеќе

Африка како егзотична туристичка дестинација

Африка, според многумина, е најфасцинантниот континент на планетата. Секоја држава има своја уникатна култура, живописни градови, пајзажи… Следува список на

Прочитај повеќе

Ги искористувале децата: Покренати обвиненија против Ејпл, Гугл, Мајкрософт…

Пет водечки технолошки компании се обвинети дека носат дел од одговорноста за смрт и тешки повреди на деца во Африка

Прочитај повеќе

Јужна Африка: Масовниот протест на возачите на автобуси го блокираше сообраќајот

Јоханесбург –  Од градот Тшване денеска истакна дека успеале да ги вратат општинските автобуси кои биле земени од возачите без

Прочитај повеќе

152 милиони деца во светот се принудени да работат

Секоe од десет деца на светот принудно работат, објави УНИЦЕФ по повод Светскиот ден против детскиот труд, што се одбележа

Прочитај повеќе

Секој ден, 137 жени ширум светот се жртви на фемицид

Според податоците на UNODC (Канцеларија на Обединетите нации за дрога и криминал), до крајот од 2018 година, секој ден, во

Прочитај повеќе

Анализа: Децата се најголеми жртви на принудната работа

Автор: Бобан Илијевски   На Твитер профилот на Меѓународната Организација на Труд – МОТ излезе видео каде што една индиска

Прочитај повеќе

Колумна: Приватниците се еден посебен вид на „моќници“ во државава…

Автор: Бобан Илијевски   На повидок е 1 мај – Меѓународниот ден на трудот, па по тој повод решив да

Прочитај повеќе