„Goldman Sachs“ планира големи отпуштања, бизнисот забавува

„Goldman Sachs“ планира големи кратења на работни места за да се спротивстави на остриот пад на бизнисот. Инвестициската банка ќе

Прочитај повеќе

ШВАЈЦАРСКА БАНКА ЌЕ ОТПУШТИ 9.000 РАБОТНИЦИ ДО 2025 ГОДИНА, поради долгови намалува трошоци

Швајцарската банка Credit Suisse објави дека ќе укине 9.000 работни места до крајот на 2025 година како дел од радикалната

Прочитај повеќе

Оваа банка на жените работнички им нуди платено отсуство поради менопауза

Централната банка на Ирска нуди платено отсуство за вработените кои влегле во менопауза. Со ова, банката се приклучува кон растечката

Прочитај повеќе

Водечката светска банка ја бие лош глас: 1,400 жени поднеле тужби за сексуално вознемирување

Жените во Голдман Сакс (Goldman Sachs), водечката светска банка, пријавиле 75 инциденти на сексуални напади и вознемирување, во кои биле

Прочитај повеќе

За ова момче велат дека е финансиски гениј: Чистел тоалети, а сега е милионер

Секој тинејџер има свој сон за тоа што сака да биде. За некој тоа е да биде познат кошаркар или

Прочитај повеќе

ВИДЕО| Бик влегол во банка, вработените не можеле да го извадат

Вработените во банка во централен Израел биле шокирани кога бик влегол во нивната филијала. Тоа се случило во банката Леуми,

Прочитај повеќе

Банка за храна на Македонија додели благодарници на 20 компании поради обезбедени донации за лица од социјален ризик

Банка за храна на Македонија денеска им додели благодарници на компании кои минатите две години во време на пандемија донираа

Прочитај повеќе

Вработена во банка пријавила напад од нејзин колега

На 30.03.2022 во 14.40 часот во Полициската станица Центар, Л.Ѓ.(56) од Скопје пријавила дека околу 13.50 часот на нејзиното работно

Прочитај повеќе

Лани се отвориле 8.662 нови фирми, речиси секоја четврта ја избрала Халк банка

,,ПАРИ” АНАЛИЗА: Минатата година во држава се отворени 8.662 нов правен субјект, а најголем интерес да биде матична банка привлекла

Прочитај повеќе

Вооружен грабеж во банка во центарот на Атина

Две непознати лица претпладнево извршиле вооружен грабеж во банка во строгиот центар на Атина, одзеле непознат паричен износ и побегнале.

Прочитај повеќе