Белоруска новинарка осудена на пет години затвор: Прогласена е виновна за водење на екстремистича група

Белоруската новинарска Ирина Слауникава е осудена на пет години затвор, додека Владата во Минск продолжува да се пресметува со медиумите

Прочитај повеќе

Амазон ја суспендира испораката на производи во Русија и Белорусија

Американскиот гигант во онлајн трговијата Амазон ја суспендира испораката на производи до приватни клиенти во Русија и Белорусија како одговор

Прочитај повеќе

Лукашенко го претрка Вучиќ: Започнува производството на Спутник В

Белорусија објави дека започна со масовно производство на руската вакцина Спутник В. Белоруската државна фармацевтска компанија „Белмедпрепарати“ ќе произведува до

Прочитај повеќе

Јаневски: Шапка и Маврово во фокусот на белоруските туроператори за престојната зимска сезона

Петнаесет туроператори од Белорусија во изминатите два дена престојуваа на информативна тура во Маврово и Попова Шапка, каде се запознаа

Прочитај повеќе