Работи само 2 часа дневно и заработува 7,500 евра – Има само 24 години

CNBC го пренел сведоштвото на 24 – годишната девојка која во ек на пандемијата, како и милиони Америкнаци, останала без

Прочитај повеќе

Бизнисот бара итни мерки за помош, инфлацијата на ниво од 11,9 отсто

Државата веднаш да преземе мерки за пресретнување на евентуална ескалација на состојбите што би можело да се случат следната зима,

Прочитај повеќе

Викендов во Гостивар бизнис саем за производители

Компании од земјава ќе можат да ги претстават своите производи пред домашни и странски партнери на бизнис саемот во Гостивар

Прочитај повеќе

Интервју со работодавач: На работниците треба да им се понуди разумен опсег на плати кога аплицираат за работа

Разговараше: Бобан Илијевски На кандидатите за работа треба да им се понуди опсег за тоа колку би изнесувала платата на

Прочитај повеќе

Бизнисот бара пониска акциза на горивото

Со последните зголемувања на цената на горивата, бизнисот е ставен пред избор дали да се радува дека може да купува

Прочитај повеќе

Дали во Македонија се исплати да се започне бизнис? – Препораки од бизнис секторот

Бројот на младите кои сакаат да започнат свој бизнис, преку мерката на Агенцијата за вработување за Самовработување која е финансирана

Прочитај повеќе

Одлична идеја за бизнис: Лесно и евтино се садат, носат профит над 2.000 евра

Се работи од пролет до доцна есен во зависност од билката за која се работи. Одгледувањето на лековити, зачински и

Прочитај повеќе

Бизнисот бара ревидирање на мерките

Угостителите и туристичките работници реагираат за рестриктивните мерки што ги донесе Владата по препорака на Комисијата за заразни болести. Вчера

Прочитај повеќе

Бизнисот збунет од мерките на Владата – треба ли вработените да бидат вакцинирани?

Селективни, дискриминаторски и неприменливи во пракса кои ќе го отежнат работењето на фирмите. Вака Сојузот на Стопански Комори ги оцени

Прочитај повеќе