Комисија за заразни болести: Од граѓаните зависи дали ќе има полициски час

Ресторани, кафеани, сендвичарници, кладилници и останати економски субјекти нема да работат од 23 часот навечер до 5 часот изутрина. Забрана

Прочитај повеќе

40,000 деца нема да имаат уреди за да следат онлајн настава, неа ќе ја следат преку Јавниот сервис

Протоколите за отворање на училишните и студентските домови се во Комисија за заразни болести. Министерството за образование и здравство разговараат

Прочитај повеќе

Вработените со хронични болести од 23 септември се враќаат на работа

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи

Прочитај повеќе

Враќање на работа на хронично болните, предлог на Комисијата за заразни болести

Враќање на работа на хронично болните лица, освен за оние кои имаат извештај од специјалист за егзацербација на болеста, предложи

Прочитај повеќе

Се усогласуваат детали за кратење на часовите и за поддршка на општините

Состанокот помеѓу членовите на Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството за образование и наука за протоколите за

Прочитај повеќе

Комисијата за заразни болести даде препорака за отворање на градинките

На вчерашниот состанок, Комисијата за заразни болести даде препрака да почнат да работат градинките во земјава. Сметаме дека градинките ги

Прочитај повеќе

После викендов, МОН и Комисијата за заразни болести ќе ги утврдат протоколите за училиштата

Работната група на Министерството за образование и наука ќе има средба со Комисијата за заразни болести во вторник или среда,

Прочитај повеќе

Дали ќе се намали работното време на кафулињата и клубовите: Комисијата за заразени болести ќе разговара неделава

Комисијата за заразни болести најави дека во текот на наредните денови ќе разговара за евентуално намалување на работното време на

Прочитај повеќе

Нема нови позитивни на Kовид во СЕП, реорганизиран работниот процес

По потврдените случаи на Ковид-19 кај двајца вработени во Секретаријатот за европски прашања, тие се во излолација. Во изолација се

Прочитај повеќе

Владини одлуки за забрани за движење во периодот 4 јуни – 8 јуни заради справување со коронавирус

На денешната седница на Влада, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, ги донесовме следниве одлуки со цел брза и

Прочитај повеќе