Бесими: Дополнителни 70 милиони евра во буџетот

Концептот на даночната реформа се заснова на праведност, односно проширување на даночната основа преку ревидирање на даночните ослободувања и повластените

Прочитај повеќе

Ковачевски и Бесими: Буџетот за 2023 година – Стабилност, сигурност, одговор на предизвиците и основа за развој

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ изгласа амандман за буџетот, СДСМ бара да се повтори гласањето

Собраниската Комисија за финансирање и буџет попладнево ја продолжи амандманската расправа по Предлог буџетот за 2023 година, но беше објавена

Прочитај повеќе

Славески: Буџетот е гломазен и инфлациски, се зголемува дефицитот и јавниот долг

„Не би сакал да верувам дека власта свесно го прави тоа да ја подгрева инфлацијата, но политиките во економијата само

Прочитај повеќе

Втор ден собраниска комисиска расправа за Предлог-буџетот за 2023 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи расправата за Предлог-буџетот за 2023 година. Комисијата ја почна

Прочитај повеќе

Предлог-буџет 2023: Вкупните приходи 282,1 милијарда денари, расходите 324,8 милијарди, а дефицитот 42,7 милијарди денари

Вкупните приходи на Буџетот на Република Македонија за 2023 година се планирани на ниво од 282,1 милијарда денари и се

Прочитај повеќе

Почнува собраниската дебата за Предлог-буџетот, поднесени над 250 амандмани

Во Собранието денеска треба да почне расправата за Предлог-буџетот за 2023 година. За него ќе расправа матичната Комисија за финансирање

Прочитај повеќе

Утре почнува собраниската расправа за буџетот

Во Собранието утре почнува дебатата за Предлог-буџетот за 2023 година што Владата го усвои на 2 ноември. Министерот за финансии

Прочитај повеќе

ПАРИ АНАЛИЗА: ЗОШТО ДРЖАВНИОТ БУЏЕТ „СКОКНА“ ОД 3,4 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ВО 2018 ГОДИНА НА 5,3 МИЛИЈАРДИ ВО 2023 ГОДИНА?

Како се менуваа главните ставки во државната каса во последниве 5 години? Во 2018 година испланираните расходи во последната верзија

Прочитај повеќе

Битиќи: Ќе докажеме дека плановите за капитални инвестиции не се само желба

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека очекува реализација на проектираните капитални инвестиции со Предлог буџетот поради системското работење

Прочитај повеќе