На невакцинираните работници им делат откази и ги испраќаат на неплатено отсуство

Канадските работодавачи отпуштаат или испраќаат на неплатено отсуство илјадници работници кои одбиваат да примат вакцина против коронавирусот.  Невакцинираните работници во

Прочитај повеќе

Задолжителна вакцина за административците во Косово, или доказ дека немаат Ковид-19

Сите вработени во јавните институции, како и персоналот во претпријатијата и фирмите во сопственост на Владата и општините во Косово,

Прочитај повеќе

Макстил со 3000 денари бонус ги мотивира вработените да се вакцинираат

Бонусот  на плата во износ од 3000 денари ги натера вработените од компанијата Макстил АД побрзо да се решат да

Прочитај повеќе

Градот Њујорк ќе плати 100 долари на секој кој ќе прими прва доза на вакцина

Њујорк од петок ќе започне да плаќа по 100 долари на секој кој во центарот за имунизација со кој управува

Прочитај повеќе

Вакцините „Синофарм“ пристигнаа во Охрид, регионалната имунизација против Ковид-19 почнува утре од 8 часот

Првата пратка од вакцините „Синофарм“ за имунизација против Ковид-19 пристигна во Регионалниот центар за вакцинација во Охрид. На примопредавањето на

Прочитај повеќе

Дипломатите од Македонија ќе се вакцинираат во Врање

Дипломатите од Македонија на 8 мај во Врање ќе ја примат првата доза на вакцина против коронавирусот, што е резулатат

Прочитај повеќе

Наместо да ги вакцинира со „Фајзер“, лекар им вбризгувал физиолошки раствор на пациентите

Полицијата во Анкона, Италија истражува случај на лекар кој на пацинетите, наместо вакцина „Фајзер“ им давал обичен физиолошки раствор, пишува

Прочитај повеќе

Експерти: Несаканите ефекти покажуваат дека вакцината делува, но не грижете се ако ги нема

Милиони лица кои примиле вакцина против „Ковид-19“ доживеале несакани ефекти и ова според експертите е добар знак дека имуниот систем

Прочитај повеќе

Порталб: Имунитетот на ковид-19 не се развива веднаш по примањето на вакцината

Во земјава, од вкупно вакцинирани 6.760 здравствени работници, 104 биле позитивни на тестирањето на ковид-19 откако се вакцинирале. Според хемичарот

Прочитај повеќе

6,704 здравствени работници се вакцинирани со првата доза, а 2,572 со втората доза на вакцини

Институтот за јавно здравје информираше дека заклучно со 22 март, вакцинирани се вкупно 6,704 здравстевни работници со прва доза (4,002

Прочитај повеќе