Ѓоргиевски: 43 проценти од буџетот на новата Еразмус програма ќе биде наменет за високо образование

„Како да се зборува со младите генерации” е насловот на конференцијата што денеска се одржува во организација на Националната агенција

Прочитај повеќе

Царовска на меѓународна онлајн конференција: Со Болоњскиот процес го прилагодуваме високото образование на потребите на студентите и на општеството

Министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска учествуваше на онлајн конференција на министрите надлежни за високото образование на земјите

Прочитај повеќе

Независниот академски синдикат и ги презентираше слабостите во Законот за високо образование на Мила Царовска

Членови на Извршниот одбор на Независниот академски синдикат (НАкС) вчера одржаа средба со министерката за образование и наука Мила Царовска,

Прочитај повеќе

Онлајн дебата за новите предизвици во високото образование

Универзитетот „Климент Охридски“ Битола започнува со серија дискусии за влијанието на новите предизвици од пандемијата врз високото образование. Изборот на

Прочитај повеќе

Се прекинува воспитно-образовниот процес во детските градинки, основното, средното и високото образование

Владата на Република Северна Македонија на денешната 15-та редовна седница ја разгледа информацијата на Управувачкиот комитет за координација и управување

Прочитај повеќе

НАкС бара исплата на минат труд од основниот буџет на МОН

Независниот академски синдикат (НАкС) во отворено писмо до премиерот Оливер Спасовски го изразува незадоволството од нерешениот проблем со исплатата на

Прочитај повеќе

СОНК: Очекуваме понуда која нема да можеме да ја одбиеме

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК утре ќе има средба со Премиерот Зоран Заев и Министерот за

Прочитај повеќе

СОНК: Влегуваме во генерален штрајк (Видео)

Советот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК донесе одлука за влегување во генерален штрајк на 11

Прочитај повеќе

СОНК: Доколку не бидат прифатени нашите барања, многу веројатно е дека новата учебна година нема да започне

Помина повеќе од еден месец, од последниот протест на Конфедерацијата на слободни синдикати, каде што гранков синдикат е и Самостојниот

Прочитај повеќе

Неделков: Се вршеше жесток притисок за да се спречи овој протест

Помалку почит за оние кои што се исплашија, коишто ја свиткаа кичмата, кои што поради притисоците од претпоставени или други

Прочитај повеќе