Владата ја укина одлуката за ограничување на извозот на сончогледово масло

Владата на вчерашна седница донесе одлука да престане важноста на одлуката за ограничување на извозот на масло од сончоглед, информира

Прочитај повеќе

Неделков: На почеток на преговорите сме, изгубените часови да се надополнат и учебната година да заврши на 10 јуни

На почеток на преговорите сме, односно за волја на вистината, што е добар сигнал, продолжуваме каде што сме застанале. За

Прочитај повеќе

Ковачевски задоволен: Според „Репортери без граници“ најдобри сме во регионот

Оваа година, Светскиот ден на слободата на медиумите, го одбележуваме како земја која постигнала исклучителен напредок на листата на „Репортери

Прочитај повеќе

Празнично мирување на помирувањето меѓу СОНК и Владата

По првата техничка средба празнична пауза во процесот на помирување меѓу Владата и Синдикатот за образование и наука. Министерот за

Прочитај повеќе

Бесими: Го штитиме стандардот на граѓаните со проекти за социјална заштита и капитални проекти

На Форумот 100 дена Влада свое посебно место имаа прашањата посветени на финансиите, економијата и социјалната поддршка на граѓаните. Во

Прочитај повеќе

СОНК очекува покана од Владата за нови преговори

Очекуваме денеска нова средба во Владата за каква сме целосно подготвени и преку конструктивни преговори да дојдеме до решение на

Прочитај повеќе

КСС ќе поднесува кривични пријави за вршење на притисоци врз членовите на синдикатот

Протести нема да се одржуваат како што беше претходно најавено, но ќе се пуштаат кривични пријави, информираа од Конфедерацијата на

Прочитај повеќе

Тактизирање до последен момент со школската година

Надлежните порачуваат дека многу е важно утре да почне наставата и да се најде начин да се надомести пропуштеното. Дел

Прочитај повеќе

12 % зголемување на платите му понудила Владата на СОНК – До утре навечер ќе се знае конечната одлука, Владата се надева дека од среда ќе има настава

Бобан Илијевски Платите на наставно – воспитниот кадар да се зголемат за 12 %. Ова го дискутираа на денешните преговори

Прочитај повеќе

Бектеши и Николовски во посета на фабриката за масло за јадење Кристал: Мерките на Владата даваат резултат, има доволна залиха на зејтин за граѓаните и суровина за преработувачките капацитети

Министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски  денес ја посетија фабриката за масло

Прочитај повеќе