Мицкоски: Владата убедуваше дека потребите на граѓаните за струја ќе бидат задоволени од домашното производство, а за 23 дена од ноември, направен е увоз од 23 милиони евра

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на денешната посета на Кавадарци одговарајќи на новинарско прашање за состојбата со енергетската

Прочитај повеќе

Влада: Просечната нето-плата во август се зголеми за 11,3 проценти

Мерките на Владата даваат позитивни резултати за зголемување на просечната месечна-нето плата, оценуваат од Владата, откако денеска Државниот завод за

Прочитај повеќе

Новиот буџет пред Владата до крајот на октомври, проекциите за раст се меѓу 2,9 и 3,1 отсто

Министерот за финансии Фатмир Бесими вечерва најави дека до крајот на октомври буџетот за 2023 година ќе биде доставен до

Прочитај повеќе

Продолжува комисиската расправа за состојбата во енергетика, Владата одобри средства за непречено снабдување со топлинска енергија на Скопје

Владата на вчерашната седница донесе одлука за одобрување 1,1 милијарда денари на АД „Електрани на Северна Македонија” (ЕСМ) за набавка

Прочитај повеќе

ГРАЃАНИТЕ ДУПЛО ЌЕ ГИ ФИНАНСИРААТ ДОЛГОВИТЕ НА ВЛАДАТА

Владата и во наредниот период ќе има високи буџетски дефицити. Планира и полека да го намалува задолжувањето во странство, а

Прочитај повеќе

Риба, октопод и морски плодови за 20.500 евра- Владата продолжува да се луксузира

Свежа и замрзната риба, октопод и морски плодови за 20.500 евра за Владата иако се продлабочува економската криза. Службата за

Прочитај повеќе

Комисијата за јавно-приватен дијалог станува кризно тело, Владата и бизнисот заедно против енергетската криза

Комисијата за јавно-приватен дијалог ќе стане кризно тело преку кое Владата и бизнис секторот заеднички ќе делуваат во насока на

Прочитај повеќе

Во следните два дена работниците кои работат на отворено да не работат од 11 до 17 часот

Владата на Република Северна Македонија, денеска, преку видеоконференциска интернет комуникација ја одржа 70-та седница на која, беа донесени препораките за

Прочитај повеќе

Јовановиќ за РСЕ: Оданочувањето на хонорарците е тешка катастрофа

Такво нешто сакаше да направи и Груевски, односно Ставрески во 2014 и тогаш сегашната влада протестираше против тоа и сега

Прочитај повеќе

Шпанија ги олеснува процедурите за странските работници: Можете да работите шест месеци без документи

Владата на Шпанија значајно ги ублажила условите за странските работници без документи, во настојување да илјадници од нив станат дел

Прочитај повеќе