„Гласен Текстилец“: Доколку не ви е исплатена основната плата обретете се до Гласен Текстилец

Фејсбук статус на Гласен Текстилец: Соопштение Почитувани работници и работнички Со усвоените измени на Законот за минимална плата, минималната нето

Прочитај повеќе

ИНТЕРВЈУ Ампева: Работници нема, да видиме сега кој ќе шие за странците?!

Бобан Илијевски Текстилната индустрија се соочува со недостиг на работна сила, а работна сила речиси и да нема. Дел поради

Прочитај повеќе

Ампева: Гласен Текстилец не наплаќа ниту денар за помош на работничките

Фејсбук статус на Кристина Ампева: ‼️⚠️Молам за мало внимание од работниците и работничките како и сите поддржувачи на нашата работа

Прочитај повеќе

Поради предвидените 60 работни часа, Уставниот суд поведе постапка за Законот за изградба на коридорите 8 и 10

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на делници од коридорите

Прочитај повеќе

КСОМ и „Гласен Текстилец“ со поддршка на протестот на гранските синдикати при КСС

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија – КСОМ даде поддршка на претстојниот протест на гранските синдикати при КСС, кој ќе

Прочитај повеќе

Дополнување: Работниците да не потпишуваат никакви спогодби

❌СООПШТЕНИЕ ДО РАБОТНИЦИТЕ/ЧКИТЕ❌АЛАРМАНТНО II ДЕЛ ⛔️Како дополнение на претходната објава, сакаме уште да апелираме до работниците уште еднаш да не

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец: Работодавачите спремаат откази поради зголемувањето на минималната плата

❌СООПШТЕНИЕ ДО РАБОТНИЦИТЕ/ЧКИТЕ❌АЛАРМАНТНО ‼️Здружението Гласен Текстилец од Штип доби сознание дека поради стапувањето на сила на Законот за минимална плата

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец:Го поздравуваме чесниот пристап на инспекторите

Гласен Текстилец: Најважна е соработката меѓу граѓанските организации и институциите. Уште една успешна соработка на Гласен Текстилец и Државниот инспекторат

Прочитај повеќе

Ампева: Не смее да им се дадат субвенции на работодавачите, ќе ги злоупоребат повторно

Дали покачувањето на минималната плата ќе зависи од работодавачите кои се дел од Економско – социјалниот совет? Ова прашање денеска

Прочитај повеќе

Не им го плаќаат боледувањето, па и заразени одат на работа

Работничка која две недели била на боледување зела само 7 илјади денари плата, велат во здружението „Гласен текстилец“. Тие посочуваат

Прочитај повеќе