Во Германија голем недостиг на работници од градежниот, образовниот и здравствениот сектор

Недостигот од квалификувани работници во Германија е зголемен, а посебен недостиг се чувствува во градежниот сектор, но и во образовниот

Прочитај повеќе

Градежен работник со повреди пренесен во болница

На 14.10.2020 во 11.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека во с.Черкези, кумановско, А.А.(43) од Куманово, додека вршел градежни

Прочитај повеќе

Серафимовски: Градежниот сектор работи со намален капацитет, да продолжат досегашните и да се донесат нови мерки

Серафимовски, претседател на Здружението за градежништво, индустријата на градежни материјали и неметалите при Стопанската комора на Македонија по денешната средба

Прочитај повеќе

Починал 37-годишен градежен работник на работното место

На 09.08.2020 во 09,30 часот било пријавено дека на ул.“Пушкинова“ каде на зграда се изведуваат градежни работи, М.М.(37) од с.Сарај-скопско

Прочитај повеќе

Повреден градежен работник во Кавадарци

Жител на демиркапиското село болбЧифлик се повредил вчера при градежни работи во Кавадарци, информираа денеска од СВР Велес. Од кавадаречката

Прочитај повеќе

Градежен работник повреден при пад во центарот на Скопје

На 25.07.2020 во 14.30 часот во Полициската станица Центар било пријавено дека Д.Ј.(28) од Скопје, додека изведувал работни задачи во

Прочитај повеќе

59 годишен градежен работник од Кавадарци нов случај на коронавирус во овој град

Педесет и деветгодишен градежен работник е новиот позитивен на Ковид-19 во Кавадарци, за МИА потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог

Прочитај повеќе

Тешко повреден градежен работник во Кичево

Со тешки телесни повреди вчера околу 11.30 часот се здобил градежниот работник Д.К.(35) од Кичево. Тој паднал од објект во

Прочитај повеќе

Цветковски: Градежниот сектор е погоден од кризата, локалната власт има механизми да помогне

Состојбата предизвикaнa од епидемијата на коронавирус ќе има негативен краткорочен до среднорочен импакт и врз градежниот сектор во државава, како

Прочитај повеќе

Загина 63 годишен градежен работник

Шеесет и тригодишен работник од село Злетово загина откако се здоби со повреди при изведување градежни работи во фабрика во

Прочитај повеќе