ПАРИ“ ОТКРИВА: Само 7.552 денари била просечната плата во позната градежна компанија пред минималецот

„ПАРИ“ ОТКРИВА | Повеќе од половина милијарда евра или поточно 527 милиони евра е вредноста на градежните активности кои што минатата

Прочитај повеќе

Градежниците бараат намалување на ДДВ од 18 на 5 отсто за увоз на поскапените градежни материјали

Намалување на ДДВ од 18 на 5 отсто при увоз на градежни материјали за кои ќе докажат дека се поскапени

Прочитај повеќе

Синдикатите револтирани – Законот за „Бехтел и Енка“ ќе овозможи 60 часовно работно време

Опасно е кога одлуки носат луѓе што не виделе како изгледа градилиште на плус 40 степени. Синдикатот на градежниците најавува

Прочитај повеќе

Градежниците до завршување на пандемијата нема да плаќаат казни за пробивање на роковите за градба според новите измени

Владата предложи измени на Законот за градежно земјиште со кои  компаниите погодени од кризата со ковид-19 се ослободуваат од плаќање пенали за

Прочитај повеќе

Лани пад од 42,7 проценти на извршената работа на домашните градежници во странство

Во периодот јануари‒декември 2020 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 211 913 илјади денари, што е

Прочитај повеќе

Нема криза за градежниците: Цената на становите во Скопје и понатаму многу високо

Пандемијата на коронавирусот беше голем здравствен предизвик, но предизвика и сериозна економска криза, ширум светот, па и во Македонија. Регистриран

Прочитај повеќе

Двојно намалена извршената работа на домашните градежници во странство

Во периодот јануари ‒ септември годинава вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 200.928.000 денари, што е за

Прочитај повеќе

Независниот синдикат на градежници бара преиспитување на одлуката за Универзална сала

Независниот синдикат на градежни работници и инжинери и трговци во градежништвото НС ГРИТГ смета дека Универзална сала може многу лесно

Прочитај повеќе

Синдикатот тврди, ако се почитуваат мерките за заштита нема да има ниту повредени работници

И да е висока 100 метра градбата, ако објектот е обезбеден и ако работникот ја има целосната опрема, најмногу што

Прочитај повеќе

Синдикатите: Странските работници се нелојална конкуренција

Синдикатите на градежниците и камионџиите се жалат дека странските работници им претставуваат нелојална конкуренција. Бараат од власитите да преземат мерки.

Прочитај повеќе