Отворени понудите во претквалификацијата за Чебрен на десет големи светски енергетски и градежни компании

Десет големи светски компании од областа на енергетиката и градежништвото поднесоа понуди во фазата за претквалификација за проектот Чебрен, односно

Прочитај повеќе

Градежник тешко се повредил на работното место во Скопје

Вчера во 12.30 часот Б.Т.(59) од Скопје пријавил дека додека извршувал градежни работи на бул.„Александар Македонски“ се здобил со тешки

Прочитај повеќе

Турската полиција уапсила газди на градежни компании чии згради се урнаа во земјотресот

Турската полиција вчера уапсила деветмина од вкупно 11 сопственици на градежни компании што ги граделе згради кои се урнаа во

Прочитај повеќе

Скопјанец со тешки повреди донесен во болница

Во СВР Скопје вчера било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ со тешки телесни повреди бил донесен 59-годишниот В.С.

Прочитај повеќе

НСГРИТ бара анализа и подобрување на железничката инфраструктура

Независниот синдикат на градежни работници, инженери и трговци во градежништвото (НСГРИТ) бара детална анализа од стручни лица за состојбата на

Прочитај повеќе

Работници ангажирани на пругата Куманово- Бељаковце бараат исплата на заостанатите плати за април и мај

Работници ангажирани за изведување на градежни активности за реконструкција на железничката пруга Куманово – Бељаковце, како дел од проектот за 

Прочитај повеќе

Нема криза за градежните активности на струшкото крајбрежје

На струшкото крајбрежје периодов повторно се одвиваат интензивни градежни активности, за време на првата вонредна состојба со која се соочува

Прочитај повеќе

Извршувајќи градежни работи во Скопје, паднал и починал

На 14.03.2020 во 16.59 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ бил донесен повреден Ј.К.(40)

Прочитај повеќе

Градежништвото лани договорило повеќе, а реализирало помалку градежни работи во странство

Македонските градежни компании лани договориле градежни работи во странство во вкупен износ од 4,070 милијарди денари, што е за 231,9

Прочитај повеќе

Се додека зголемувањето на платите не е проследено со зголемување на продуктивноста, одливот ќе продолжи

Бобан Илијевски Градежниот сектор е еден од оние коишто се најмногу погодени од одливот на квалификуваните работници од Македонија кон

Прочитај повеќе