Тренчевска за ТВ 24: Повисоки плати за 15% за носителите на дејноста во градинките, продолжуваме со инвестирање во детската заштита

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска на денешното гостување во утринската програма на Телевизија 24, зборуваше и за

Прочитај повеќе

Гевгелија: десетина вработени во градиниките позитивни на Ковид – 19

Повторниот налет на коронавирусот во Гевгелија не ги одмина ниту вработените во ЈОУ ,,Детска радост“ во чии клонови низ општината

Прочитај повеќе

Се повеќе наставници и ученици, како и деца и негувателки од градинките во изолација

Заразата почна да се шири и внатре во училиштата и градинките. Расте бројот на новозаразени во воспитно образовните установи. 66

Прочитај повеќе

Изолациите во училиштата и градинките создадоа хаос кај родителите

Повеќе од 100 деца од градинки се испратени во изолација, а решение не добиле сите. Родителите се во дилема што

Прочитај повеќе

Недостасува кадар во градинките – 263 вработени се ослободени од работа по разни основи

Според извори на Фактор 263 негувателки и останат кадар вработен во градинките е ослободен од работа сите овие месеци по

Прочитај повеќе

Уште две вработени во градинки позитивни на Ковид – 19

Нови 2 вработени во градиники во Скопје и Куманово се позитивни на Ковид – 19. Досега преку скринингот на вработени

Прочитај повеќе

Утре е работен ден за градниките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата.

Прочитај повеќе

СОНК реагира за препораката на Владата 8 јуни да биде работен ден и за градинките

Самостојниот синдикат за образование наука и култура – СОНК изразува јавно негодување за дописот што денеска го имаат примено установите

Прочитај повеќе