МТСП: Согласно закон, и на вработените во градинките ќе им биде исплатена плата

За деновите во кои штрајкуваа, платите на просветните работници ќе им бидат исплатени. Но, дали истата ќе биде исплатена и

Прочитај повеќе

Левица: МТСП со наредба да не се исплати плата на негувателките во градинките

Соопштение на Левица: Во време кога штрајкот на просветните работници е ставен во мирување, Владата одлучи на негoвателките во градинките

Прочитај повеќе

Петкова: Сите вработени во градинките заслужуваат еднакво покачување на платите – власта да го поддржи амандманот на ВМРО-ДПМНЕ

Ветуваа живот за сите, а донесоа само пустош и сиромаштија.Владата на СДСМ и ДУИ продолжува со игнорантскиот и потценувачки однос

Прочитај повеќе

ТРЕНЧЕВСКА: Сите градинки работат речиси нормално, ниедна не е затворена, во 25 од нив воопшто нема штрајк, штрајкуваат 50 установи

Во 25 градинки во државата воопшто не се штрајкува. Штрајкуваат останатите 50 установи, односно 45 проценти заклучно со вчерашниот ден.

Прочитај повеќе

Неделков: Штрајкот продолжува без понуда за зголемување на платите, МТСП ги заплашува вработените во градинките

Штрајкот во образованието продолжува и во наредните денови, а продолжуваат и преговорите на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура

Прочитај повеќе

Коњановски: Притисокот врз вработените во градинките е огромен, посебно во „Естреја Овадија Мара“

Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски денеска ја коментираше одлуката на Министерството за труд и социјална политика за одземање на дел

Прочитај повеќе

ВИДЕО| Лазороски: Одзивот на штрајкот денеска е уште поголем – Благодарност до родителите за нивната поддршка

Го посетивме и училиштето „Христијан Тодоровски – Карпош“, каде направивме кусо интервју со Претседателот на Регионалниот одбор на СОНК, Карпош,

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ да не го политизира штрајкот на СОНК

Соопштение за јавност – реакција на прес-конференцијата на Весна Јаневска од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ да не го политизира штрајкот на СОНК. До

Прочитај повеќе

Јаневска: Вработените во училиштата, во градинките имаат со Устав загарантирано право на штрајк

Интегрален текст од прес конференција за медиуми na Весна Јаневска, претседателка на Комисија за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ „Вработените

Прочитај повеќе

Неделков: Се вршат жестоки пристисоци врз вработените во градинките – Кривичниот законик предвидува затворска казна за оние кои го попречуваат штрајкот

Претседателот на СОНК на неговиот Фејбук профил објави дека започнале да се вршат жестоки притисоци врз вработените во градниките кои

Прочитај повеќе