Владата не им помага на општините во енергетската криза зашто градоначалниците се од ВМРО-ДПМНЕ а сето тоа е на штета на граѓаните, смета проф. Димитров

Професорот Константин Димитров во вечерашното гостување во централниот дневник на ТВ Сител во „Тема на денот“ во однос на барањата

Прочитај повеќе

СДСМ аздисува со народните пари, дури народ нема за леб тие потрошиле 300 илјади евра за цвеќиња, кафиња и хотелски услуги

СДСМ не може да се помират со фактот што градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ успешно ги водат општините и покрај долговите кои

Прочитај повеќе

Младите имаат поголеми шанси да бидат избрани за советници, отколку за градоначалници

Младите имаат поголеми шанси да бидат избрани за советници отколку за градоначалници или пратеници, покажува истражувањето што беше спроведено за

Прочитај повеќе

ИРИ: Градоначалниците се нереспонзивни, а граѓаните не учествуваат во локалната самоуправа

Претежно слаба работа на градоначалниците и невклученост на граѓаните во локалната самоуправа, пред сè заради незаинтересираноста на локалната власт. Македонските

Прочитај повеќе

Царовска на состанок со ЗЕЛС и градоначалници: се интензивираат подготовките за спроведување на образовните реформи во новата учебна година

На онлајн состанок на министерката за образование и наука Мила Царовска со ЗЕЛС и градоначалниците се разговараше за тековните подготовки

Прочитај повеќе

Владата ќе им ги прости каматите на долговите од недомаќинското работење на Градоначалници и директори

Владата ќе им ги прости каматите на долговите од недомаќинското работење на градоначалниците и директорите. Новиот закон кој предвидува отпишување

Прочитај повеќе

Владата повторно ќе ја плати сметката за недомаќинското работење на градоначалниците

Владата повторно ќе ја плати сметката за недомаќинското работење на градоначалниците. Пред пратениците е новиот закон кој предвидува отпишување на

Прочитај повеќе

(Видео) Царовска и Шилегов на средба со градоначалниците, се интензивираат подготовките за успешен старт на учебната година

Се интензивираат подготовките за успешен старт на новата учебна 2020/2021 година, која согласно одлука на Владата треба да започне на

Прочитај повеќе