Царовска: Граѓанските организации се наш важен партнер во борбата со Ковид-19

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес учествуваше на дебата на фестивалот на граѓански организации организиран од ЦИВИКА МОБИЛИТАС.

Прочитај повеќе

Царовска на работен состанок со граѓанските организации: Заеднички ќе работиме на реформи за инклузивно и современо образование

Министерката за образование и наука Мила Царовска денес одржа работен состанок со претставници на над 30 граѓански организации и со

Прочитај повеќе

Хелсиншки комитет: Законот за заштита од дискриминација ги отсликува барањата на невладиниот сектор

На вчерашната владина седница беше усвоен предлог – Законот за спречување и заштита од дискриминација, закон кој беше укинат мај

Прочитај повеќе

Гласен Текстилец на средба со СДСМ: Мора да се плаќа и вреднува работничкиот труд

На покана од политичката партија СДСМ и коалицијата Можеме, остваривме средба со потпретседателката Мила Царовска, носителите на листи на ИЕ

Прочитај повеќе

Царовска на координација со граѓанските организации, синдикатите и инспекторатите: Најважно ни е работниците и работодавачите да ги почитуваат протоколите

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, денес  одржа редовен координативен состанок, на којшто присуствуваше дополнителната

Прочитај повеќе

Ќе се определат дополнителни финансиски средства за граѓанскиот сектор

На денешната седница е донесен новиот текст на Програмата за финансирање на програмските активности на здруженија и фондации за 2019

Прочитај повеќе

Царовска: Се засилува соработката на инспекторатите со граѓанските организации за поголема заштита на правата на работниците и граѓаните

Заменичката на престедателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска, заменик министерот за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар

Прочитај повеќе

Царовска: Владата вложува максимални напори да ги заштити работниците и бизнисот

Заменичката на престедателот на Владата задолжена за економски прашања Мила Царовска денес  одржа редовна координација со преставници на граѓанските организации

Прочитај повеќе

Граѓански протест во Кочани против загадувањето на воздухот од фабриката за хартија

Нов протест за чист воздух организираа денеска граѓаните на Кочани пред фабриката за хартија „Пејпар мил“, а како одговор на

Прочитај повеќе

Има 536 пожарникари помалку од законски потребните

Во државата недостигаат 536 пожарникари за да се достигне законски пропишаниот минимум, а просечната старост на противпожарните возила е 28 години,

Прочитај повеќе